Inkubácia

Inkubátor používam podomácky vyrobený,je to vlastne polystyrénová škatuľa,dnu vlepené sklo a na veku silikónom nalepená výhrevná fólia.Do inkubátoru ešte umiestňujem flašu s vodou,pre udržanie vlhkosti.Termostat používam kvalitný od p.Chochulu z Trenčína,zatiaľ bez problémov.

Ako inkubačný substrát používam vermikulit,navlhčený vodou v pomere 1:1 na hmotnosť.Vajíčka umiestňujem po dvoch do uzavretých krabičiek s predierkovanými bokmi,zahrabávam ich asi do polovice do substrátu.Vajíčka po nájdení v kladišti označím na vrchu fixkou a umiestnim ich do inkubátora v polohe ako som ich našiel.

Pár dní po umiestnení do inkubátora môžme skontrolovať,či je vajíčko oplodnené.Presvietením svietidlom-ak je oplodnené,bude doružova sfarbené a bude vidno pod povrchom zárodok a žilky,ak je neoplodnené,bude žlté.Odporúčam robiť to najskôr zhruba po 5 dňoch,skôr mi totiž všetky pripadali žlté :) Na fotke je oplodnené vajíčko.

 

Teploty-na samičky inkubujem pri teplote 27,5°C (na termostate nastavená hysterézia 0,3°C) zatiaľ so 100% úspešnosťou-všetky mláďatá boli samičky :) Pri tejto teplote trvala inkubácia 60-62 dní.

           -na samce-ak budem v roku 2015 inkubovať aj samce,skúsim nastaviť teplotu na 30-30,5°C,uvidím aká bude úspešnosť

Sem-tam sa stane,že vajíčko začne napadať pleseň pri vyššej vlhkosti,vtedy ju zotrem jemným štetcom.Alebo naopak sa vajíčko prepadne,niekedy pomôže dovlhčenie substrátu a prihrabanie vajíčka vermikulitom-POZOR nestriekať priamo vajíčko,nemalo by prísť do kontaktu s vodou.Ak je substrát dosť vlhký,treba vajíčko nechať tak,zatiaľ sa vždy vyliahlo aj keď som im už šancu nedával-viď foto-zospodu bolo prepadnuté ešte viac,ale krpec sa vyliahol :)